Hamilelikte Pilates ve Faydaları

Hamilelik dönemi kadınlar için heyecan ve mutluluk dolu bir süreçtir. Ancak tüm bu güzelliklerin yanında zaman zaman korku ve endişeler de olmuyor değil. Özellikle gebelikte kilo alımı ve doğum korkusu kadınların en çok endişe duyduğu şeylerden biridir. Bu nedenle hem kilo kontrolünü sağlayacak hem de doğumu kolaylaştıracak bir yöntem olarak hamilelikte pilates pek çok gebenin araştırdığı bir konudur. Hamilelikte pilatesin faydaları nelerdir, gelin birlikte bakalım.

Hamilelikte Mutlaka Egzersiz Yapın

Hamilelik dönemi vücutta pek çok hormonal ve fiziksel değişimlerin olduğu bir dönemdir. Bu değişimler zaman zaman anne adayında bel ve sırt ağrılarının oluşmasına, hareket kabiliyetinin azalmasına neden olur. Egzersiz yapmak, tıpkı normal zamanlarda olduğu gibi gebelik döneminde de vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Pilates ise, vücuttaki pek çok kasın çalışmasını sağladığı için anneye oldukça fayda sağlayan egzersizlerden biridir.

Her Kadın Hamile Pilatesi Yapabilir mi?

Normal zamanlarda bile egzersiz yaparken uzman eşliğinde yapmak sağlık açısından oldukça önemliyken, hamilelikte bu konu çok daha fazla önem arz eder.

Gebelikte pilates yapmak isteyenlerin öncelikle doktorlarına danışarak herhangi bir engelleri olup olmadıklarını öğrenmeleri gerekmektedir.

Pilates mutlaka uzman eşliğinde pilates yapılmalıdır. Gebeliğin farklı aylarına göre hareketler değişebilmektedir. Bu nedenle kişiye özel bir eğitim almak daha etkili olabilir.

Hamilelikte Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte pilatesin doğumu kolaylaştırdığı, anneye fiziksel ve ruhsal fayda sağlığı ve bebeğin gelişimini olumlu yönde etkilediği su götürmez bir gerçektir. Bunların dışında hamilelikte pilatesin faydaları şunlardır:

 • Birtakım hormonlar gebelikte anne adayının pelvik ve bel ağrıları yaşamasına neden olur. Pilates ile pelvik ve bel kaslarınızı güçlendirebilir, ağrılarınızı dindirebilirsiniz.
 • Karnınızın büyümesiyle birlikte vücudunuzun ağırlık merkezi yer değiştirir ve denge kontrolü yaparken zorlanırsınız. Pilates postürünüzü düzelterek daha iyi bir duruş sergilemenize yardımcı olur. Bu da vücudunuzda oluşabilecek ağrıları engeller.
 • Pilates vücuttaki kasları güçlendirdiğinden pilates yapan anne adayı daha kolay doğum yapar. Doğuma daha çok konsantre olabilir, nefesini ve kaslarını daha rahat kontrol edebilir.
 • Gebelikte kilo almak elbette ki normaldir. Ancak gereğinden fazla kilo alımı anne ve bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Hamile pilatesi yaparken aynı zamanda kilo kontrolü de sağlamış olursunuz.
 • Hamilelikte kan dolaşımı iki katı katına çıkar ve bu durum bacaklarda varis oluşumuna neden olabilir. Pilateste yapılan bacak egzersizleri bu problemle karşılaşma riskini fazlasıyla düşürür.
 • Pilateste yapılan hareketler ve doğru nefes alıp verme sayesinde fiziksel gevşemenin yanında ruhsal bir gevşeme de yaşanır. Bu da annedeki stresi azaltarak hem anneye hem de bebeğe fayda sağlar.
 • Hamilelikte pilates yapan kadınlarda gebelik sonrasında yaşanan idrar kaçırma sorunu ile daha az karşılaşılır.
  Yapılan egzersizler sayesinde daha az doğum sonrası çatlak oluşur.
 • Pilates yapanlarda doğum sonrasında vajina daha hızlı toparlanır.
 • Gebelikte pilates yapanlar doğum sonrası yaşanan lohusalık depresyonundan daha az etkilenmektedir.

Görüldüğü üzere hamilelikte pilates hem anneye hem de bebeğe pek çok fayda sağlıyor. Siz de daha sağlıklı bir gebelik ve gebelik sonrası dönem geçirmek istiyor, gebeliğinizi daha enerjik ve sağlıklı geçirerek bebeğinizin de gelişimine katkı sağlamak istiyorsanız hamilelik döneminizde bir pilates kursuna yazılmanızı tavsiye ederiz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir