Hamilelikte Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamileliğin ilk dönemlerinde anne adaylarının çoğu mide bulantısı, kusma gibi şikayetler yaşasa da bazı anneler bir de bel ağrısından muzdarip olabiliyorlar. Anne adayının yaşına ya do geçmişte yaşadığı sorunlara göre bu ağrılar hafif olabileceği gibi son aylara doğru şiddetlenebiliyor. Bir anne adayı olarak ben de beşinci aydan itibaren başlayan bel ağrımla baş etmek için birçok yöntem araştırdım, birçok uzmanla görüştüm. Neydi bu bel ağrılarının çaresi ya da gerçekten bu ağrıdan kurtulmak mümkün muydu?

Hamilelik döneminde görülen bel ağrıları normal mi?

Bel ağrısı hamilelikte en sık görülen kas-iskelet sistemi yakınmasıdır. Annenin yaşı ve gebelik sayısı arttıkça bel ağrısı görülme sıklığı artıyor. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde uterusun büyümesi ve bununla beraber bel çukurluğunun artışı bele aşırı mekanik yük getiriyor. Öte yandan göğüslerin büyümesiyle artan sırt kamburu nedeniyle de optimal posture korumak zorlaşıyor. Hormonal etkilerle pelvik eklemlerde gelişen relaksasyon da gebelikte görülebilen bel ağrısının sebeplerinden…

Daha önce belinde, sırtında sorun yaşayan hamilelerin, bu dönemde daha fazla ağrı çekmesi sık görülen bir durum mu?

Hamilelik donemi bel ağrıları, daha öncesinde bel ağrısı olanlarda iki kat daha fazla oluyor.

Bu tür durumlarda bel ve sırt ağrılarında hangi durumlar şüphe çekici?

Ne tür tedavi yöntemleri uygulanabilir?

Gebeliğin getirdiği postural ve hormonal değişikliklere bağlı bel ağrıları genellikle mekanik karakterde olup. istirahatle azalıyor ve aktivite ile artıyor. Gebelikte görüntüleme yöntemlerinin son derece sınırlı olmasından ötürü ayrıntılı bir öykü alımı ve özenli bir muayene çok önemli. İstirahatle geçmeyen ve hatta artan bel ağrılarında ise bel ağrısına yol açan diğer sebepler dışlanmamak Bunlar arasında idrar yolları taş hastalığı, enfeksiyonlar, iltihabı eklem hastalıkları gibi durumlar yer alıyor. Şüphelenildiğinde gerekli konsültasyonlar ve laboratuvar testleri yapılarak kas-iskelet sistemi dışındaki bel ağrısı sebeplerinin de araştırılması gerekiyor.

Fizik tedavi yöntemleri olarak ne tür uygulamalar yapılabilir?

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzman hekimi, bel ağrısının sebebini net olarak ortaya koyduktan sonra, kendisini ilgilendiren kas iskelet sistemi kaynaklı bel ağrılarında ağrının şiddeti, gebeliğin donemi ve hastanın beklentilerine en uygun bir ya da birden fazla fiziksel tıp yöntemim tedavi amacıyla kullanabilir. Yüzeysel ısıtma, analjezik elektroterapi (TENS), medikal masaj uygulamaları ve gerekli durumlarda pelvik kemer gibi destekleyici yaklaşımlar en sık kullanılan yöntemler. Bel ağrısı ve benzer olumsuz durumların yaşanmaması için son yıllarda giderek önem kazanan gebelik eğitim seminerleri ve gebelik ile uyumlu egzersiz uygulamaları da son derece faydalı. Yüzme, gebelik döneminde de bel ağrıları için önerdiğimiz çok faydalı bir egzersiz.

Masajın bu ağrılar üzerindeki etkisi nedir?

Masaj bölgesel kan akımını arttırarak ve gergin kaslarda gevşemeyi kolaylaştırarak ağrıyı ve spazmı giderir.

Bel ağrısı şikayetinde hangi aşamada doktora gidilmeli?

Hamilelikte görülen bel ağrısı ve diğer tüm ağrı durumlarında hasta ilk olarak mümkünse kendisini takıp eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından değerlendirilmeli. Bu değerlendirme sonucunda gerek duyulursa idrar, kan testleri yapılabilir, sonuçlara göre ilgili diğer branş hekimleriyle konsulte edilebilir.

Yakı bantlarını tavsiye ediyor musunuz?

Yakı bantlarının içeriklerinde ilaç bulunduğundan gebelikte kullanılması doğru değil.

Hamilelik döneminde uygulanan kinezyolojik bantlama nedir? Hamilelere uygulanır mı, nasıl uygulanır?

Kinezyolojik bantlama. 10 yılı aşkın suredir özellikle kas-iskelet sisteminin ağrılı durumlarında gittikçe artan sıklıkta uygulanan tamamlayıcı tıp yöntemlerinden biri. İnsan derisine benzer yapısal özellikleri nedeniyle eklem hareketlerim kısıtlamaksızm uygulandığı bölgede dolaşımı arttırmak, kas gerginliğini ve ağrıyı azaltmak gibi etkileri bulunuyor.

İlaç içermemesi nedeniyle, sertifika sahibi hekim ya da terapist tarafından uygun endikasyonlarda gebelerde de uygulanabiliyor. Gebelikte karın bölgesine uygulanamıyor ayrıca seyrek görülse bile alerjik cilt reaksiyonları konusunda dikkatli olmak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir