Bebeklerin Tırnakları Ne Zaman Kesilir?

Bebekler bazı reflekslerle birlikte dünyaya gelirler. Bunlardan en önemlisi ise emme refleksidir. Çünkü bebeğiniz emme refleksi sayesinde beslenir ve hayatta kalır. Emme refleksi sadece beslenmesi için değil, aynı zaman da bebeklerin dünyayı tanıması için de önemli bir reflekstir. Bu nedenle bebeklerin elleri sürekli ağızlarındadır ve ne bulurlarsa hemen ağızlarına götürürler. Dünyayı ağzıyla tanımaya çalışan bebeğiniz bu esna da mikroplarla da tanışır. Hele bir de bebeğinizin tırnakları uzunsa hem mikroplarla tanışır hem de yüzünü tırnakları ile çizme ihtimali doğar. Bu nedenledir ki miniğinizin doğduğu ilk günden itibaren bebek tırnak bakımı ve bebek tırnak makası seçimi çok önemlidir.

bebeğin tırnakları ne zaman kesilir

Bebek Tırnak Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Bebeğinizin ayak tırnakları, el tırnakları kadar hızlı uzamaz. Ancak el tırnakları çok sık uzar. Özellikle yeni doğan bebeklerde tırnak bakımı haftada birkaç defa yapılmalıdır. Bebek biraz daha büyüdüğünde daha az aralıklarla, ihtiyaç duyuldukça tırnaklar kesilmelidir ve sivri uçlar törpülenmelidir.

Bebek Tırnak Makası Seçimi

Bebek tırnak makası seçiminde önemli olan annenin kullanım rahatlığıdır. Hangisini kolay kavrıyor ve korkmadan daha rahat o minik tırnakları kesebiliyorsanız sizin için uygun makas odur.

Çıtçıt Makas:

Bizim evlerde kullandığımız klasik tırnak makaslarındandır. Yeni doğan bebekler için pek tavsiye edilmez. Çünkü küçük kazalar en çok bu çıtçıt makaslarla yaşanmaktadır. Bebeğiniz biraz büyüdükten sonra daha rahat kullanabileceğiniz bir makas türüdür.

Ucu Yuvarlak Minik El Makası:

Bu makaslar kağıt makaslarının minik olanıdır. Uçlarının yuvarlak olması, oluşabilecek küçük kazaları en aza indirir. Tırnakları çok derin kesmenizi engeller. Bu nedenle yeni doğan bebekler için en çok tercih edilen tırnak makası türüdür.

Bebeğinizin Tırnaklarını Keserken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Elleriniz temiz olmalıdır.
  • Bebeklerin ellerini sabit tutmak zor olacağından, bebeğiniz uyurken tırnaklarını kesmekte fayda var.
  • Bebeklerin tırnakları bizimkilerden daha yumuşak ve esnektir. Banyo yaptıktan sonra ise tırnaklar daha da yumuşar ve daha rahat kesersiniz. Bu nedenle banyo sonrası kesmeniz işinizi kolaylaştırır.
  • Gün ışığında kesmelisiniz. Böylece küçük kazaların görülme olasılığı azalacaktır.
  • Parmak eğrisi boyunca kesiniz.
  • Çok derin kesmemeye dikkat edilmelidir. Uzayan beyaz kısım ile eti ayıran çizginin tam üzerinden değil de biraz beyaz kısmın üzerinden kesilmelidir. Böylece makasın hareket edebileceği alanı bırakıp, deriyi kesmemiz olursunuz.
  • Kesim sonrası sivri uçları, bebek törpüsü ile nazikçe törpüleyiniz. Böylece yüzünü çizmesini engellemiş olursunuz.

Bebek tırnak makası nasıl temizlenir?

Bebek tırnak makası her kullanımdan sonra dezenfekte edilmelidir. En sık kullanılan yöntem kolonya ile temizlemektir. Ancak kolonya mikropları azaltsa da hepsini öldürmez. Bunun için tırnak makasına bir miktar alkol döküp, gazlı bezle kurutabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise tırnak makasını temiz bir kapta kaynatmaktır.

Tırnak kesimi esnasında bebeğinizin parmağını keserseniz; panik yapmayın ve bebeğinizin parmağını soğuk suya tutun. Temiz bir bezle çok bastırmadan bir süre tampon yapmanız genelde kanamayı durduracaktır. Sakın küçük bebeğinizin parmağını bandaj ile sarmayın. Çünkü elini ağzına götürüp bandajı yutarak boğulma gibi kazalara sebep olabilir. Kanama durmuyorsa hemen doktora götürmeniz gerekir.

Related Posts

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Pembe yanaklı, neşeli, bir dakika yerinde duramayan bebekler biraz hastalansalar bile susuz kalmış çiçek gibi hemen soluverirler. Öyle mahzun olur, öyle durgunlaşırlar ki koltuklarda zıplamadığı, duvarları yazmadığı,…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir