Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Pembe yanaklı, neşeli, bir dakika yerinde duramayan bebekler biraz hastalansalar bile susuz kalmış çiçek gibi hemen soluverirler. Öyle mahzun olur, öyle durgunlaşırlar ki koltuklarda zıplamadığı, duvarları yazmadığı, oyuncakları dağıtmadığı için üzülürüz. Ancak ebeveyn olarak şu gerçeğin de farkındayızdır; “Çocuk dediğin hastalanır. Hastalansın ki bağışıklık sistemi güçlensin.” diye düşünerek kendimiz teselli ederiz. Ancak her ne kadar yavrumuzun hastalanmasına alışıp durumu normal karşılasak da bebeğin ateşi çıktığında aynı sükuneti sağlayamaz ve panik yaparız. Oysa ateş nasıl düşürülür konusuna iyi hakim olur, sakin kalırsak gerekli müdahaleyi yapabilir ve ihtiyaç halinde durum daha da kötüleşmeden bebeğimizi doktora götürebiliriz.

Ateş Neden Çıkar?

İnsan vücudu o kadar mükemmel yaratılmıştır ki, vücudumuz bu mükemmelliği bozacak herhangi bir zararlı maddeye karşı hemen savunma geliştirerek bu eşsiz organizmayı korumaya alır. İşte ateş neden çıkar sorusunun cevabı da tamamen bu savunma sistemi ile ilgilidir.

Kanımızda akyuvar adı verilen, beyaz renkli ve hızla çoğalabilme yeteneğine sahip kan hücreleri bulunur. Bu hücrelerin en önemli görevi vücudun savaşçıları olmalarıdır. Bakteri, virüs gibi zararlı mikroskobik canlılar vücuda girip kana karıştığında akyuvar hücreleri kahramanca savaşır, parazitleri ya içine alarak ya da özel bir madde salgılayarak dışarıdan öldürmeye başlar. Peki ateş neden çıkar?

Mikroplarla savaş esnasında savunma hattını sıkı tutmak isteyen akyuvarlar hızla sayısını artırır ve savunmadan saldırıya geçerler. İşte bu hücrelerdeki sayı artışı vücut sıcaklığının artmasına sebep olur.

Bebekte Ateş Sık Karşılaşılan Bir Problemdir, Çünkü…

Bebekler dünyaya geldiklerinde bağışıklık sistemleri çok güçlü olmadığından bakteri ve virüs gibi hastalık yapan parazitlere karşı iyi bir savunma gösteremezler. Bu nedenle bebekte ateş sık karşılaşılan bir problemdir. Bebekte ateş olması kanında enfeksiyon olduğu ve vücudun bu enfeksiyonla baş edebilmek için beyaz kan hücresi ürettiği anlamına gelir.

Bebeklerin doğdukları zaman zayıf olan savunma sistemi, mikroplarla karşılaştıkça parazitleri tanır ve bir daha ki sefere daha güçlü ve hızlı bir savunma geliştirebilir. Bu nedenle bebekte ateş görülen her hastalıkta vücudun mikropları tanıyıp daha da güçlendiğini düşünerek kendinizi biraz daha iyi hissedebilirsiniz.

Bebeklerin Ateşi Kaç Derece Olmalı?

İnsanlarda vücut sıcaklığı beyin tarafından kontrol edilir. Gün içerisinde farklı aktiviteler yaparken ve günün belli saatlerinde ufak değişiklikler gösterse de yetişkin bir insanda vücut sıcaklığı ortalama 37 derece kabul edilir. Bebeklerin ateşi kaç derece olmalı dersek; yetişkinlerden yaklaşık 0,5-1 derece daha fazladır.

Bebeklerde ateş ölçüldüğü yere göre farklılık gösterdiğinden yüksek ateş değeri de makat, koltuk altı ve kulaktan ölçümlerde değişiklik gösterir. Eğer bebeğin vücut sıcaklığı makattan ölçümde 38°C koltuk altından ölçümde 37,2°C, kulaktan 37,8°C’in üzerinde ise yüksek kabul edilir.

Yeni Doğan Bebeğin Ateşi Kaç Olmalı:

Bebeklerde ateş sadece ölçüldüğü yere göre değil; yaşa, hatta bulunduğu aya göre de değişiklik gösterebilmektedir. Peki yeni doğan bebeğin ateşi kaç olmalı derseniz; ortalama 37-37,5 °C istenen değer aralığıdır. Bebeklerde;

 • 0-3 aya kadar; 38 °C üzerinde,
 • 3 aydan 6 aya kadar; 38,3 °C üzerinde,
 • 6 ay üzerinde; 39,5 °C üzerinde ateş ölçülmesi durumunda hemen doktora gidilmelidir.

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürür? Evde Uygulayabileceğiniz Basit Ateş Düşürme Yöntemleri

Ebeveynlerin çocuklarıyla ilgili en çok tedirgin oldukları sağlık problemlerinden biri ateştir. Aileler panik yapıp ortamı daha da çok germek yerine, ateş nasıl düşürülür bilerek ve uygun ateş düşürme yöntemleri deneyerek süreci daha sağlıklı atlatabilirler.

Evde bebeğinize uygulayabileceğiniz çok basit ateş üşürme yöntemlerinden bazıları;

 • Ilık bir duş aldırın.
 • Kıyafetlerini 1 kat olacak şekilde giydirin.
 • Alın, koltuk altları, boyun bölgesi ve diz kapaklarının iç kısımlarını ılık ve nemli bir bezle sık sık silerek ıslatın.
 • Bulunduğu odanın ne çok soğuk ne de çok sıcak olmamasına dikkat edin.
 • Bol bol su içirin ve sıvı gıdalarla besleyin.
 • Uyuyorsa üzerini ince pamuklu bir pike ile örtün.
 • Düzenli aralıklarla ateşini ölçün ve doktorunuza bilgi verin.
 • Doktorunuzun önerisi doğrultusunda pediatrik ateş düşürücü verin.
 • Ateşin düşmemesi durumunda derhal doktora götürün.

Biz anne ve babalar için yavrularımız bu dünyadaki her şeyden daha değerlidir. Ancak hangi sağlık problemi olursa olsun sakin olmanın daima avantaj sağlayacağını unutmamak gerekir. Bebeklerde ateş de çoğunlukla beraberinde ciddi bir problemi getirmeyip, enfeksiyona dayalı olduğundan dolayı panik yapılmadan sakince müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Ebeveynler olarak ateş nasıl düşürülür bilir, gerekli yöntemleri uygularsanız, vücut sıcaklığını kontrol altında tutabilirsiniz. Tabii tüm bunlar problemin ciddi sonuçları da beraberinde getirmeyeceği anlamını taşımaz. Bu nedenle tüm önlemleri almanıza rağmen miniğinizin ateşini düşüremiyorsanız zaman kaybetmeden doktorunuzu aramanız ve hastaneye gitmeniz gerekir.

Related Posts

Bebeklerin Tırnakları Ne Zaman Kesilir?

Bebekler bazı reflekslerle birlikte dünyaya gelirler. Bunlardan en önemlisi ise emme refleksidir. Çünkü bebeğiniz emme refleksi sayesinde beslenir ve hayatta kalır. Emme refleksi sadece beslenmesi için değil,…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir